Edirne

Serhat (sınır boyu) kentlerimizin başında gelen Edirne, İstanbul’un fethine kadar Osmanlı devletine 92 yıl başkentlik yapmış, bu nedenle tarihi dokusu ile ön plana çıkmıştır. Tarihi eser yoğunluğu bakımından dünyanın en zengin 2. şehri olan Edirne, konumu itibariyle ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısıdır. İlçeleri ile birlikte biri demiryolu diğerleri karayolu olmak üzere toplam 5 tane sınır kapısı vardır (Kapıkule kara, Kapıkule gar, Pazarkule, İpsala ve Hamzabeyli).

Edirne 42 rakımlı ve 406.855 nüfuslu (2018) butik bir şehirdir. Şehri eski ve yeni yerleşim alanı olan iki kısımda değerlendirmek mümkündür. Şehir merkezinde daha çok tarihi ve eski yapılar bulunurken, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi ile kent merkezi arası 10 km’lik bir alanda hızlı ve yeni bir yapılaşma söz konusudur.

Meriç, Arda ve Tunca nehirleri Edirne'den geçmektedir. Edirne merkezde deniz bulunmamakla birlikte 100 km uzaklıkta olan ilçeleri Keşan ve Enez, güzel sahilleri ve yazlıkları ile Saroz körfezine bakan tatil beldelerine sahiptir. Butik özellikleri, tarihi kimliği ve ulaşım kolaylığı ile özellikle bahar, yaz ve ramazan aylarında yerli turistlerin genellikle günübirlik gezilerine ev sahipliği yapmaktadır. Çoğu transit geçiş yapmakla birlikte yıllık yaklaşık 2 milyon kişinin yolu Edirne’den geçmektedir.

Edirne’nin gezilip görülecek yerleri arasında başta Selimiye Camii gelmektedir. Mimar Sinan’ın bıraktığı 375 eser arasından “ustalık eserim” diye övündüğü bu şaheser, gerçektende şehirde dolaşırken karşınıza çıktığında sizi kendisine hayran bırakacak kadar muhteşem mimari özelliklere sahiptir. Ayrı bir inceleme gerektiren muhteşem bu eser, 2011 yılında UNESCO dünya mirası listesine giren, Türkiye’nin toplamda 10 adet tescilli kültür mirasından birisidir.

Selimiye Külliyesi dışında, Üç Şerefeli Camii, Eski Camii, II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Bedestan ve Arasta Çarşısı, Şükrüpaşa Anıtı ve Tabyalar, Meriç ve Tunca nehirleri, tarihi köprüler, Kırkpınar Meydanı, Balkan Şehitliği ve Lozan Anıtının da bulunduğu Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Karaağaç Kampüsü gezilip görülmesi gereken önemli yerler arasındadır. Özellikle temmuz ayı başında yapılmakta olan ve 2017 yılında 656.’si gerçekleştirilen tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri ise pek çok meraklısının olduğu önemli bir etkinliktir.

Trakya üniversitesi, Edirne’nin kültürel ve sosyolojik yapısında önemli bir yere sahip ve toplamda yaklaşık 47.000 öğrencisi ile ülkemizin marka değeri olan üniversitelerinden biridir. Trakya Üniversitesinin Edirne içinde dağılmış 7 yerleşkesi vardır (yeni rektörlüğün ve tıp fakültesinin bulunduğu Balkan Yerleşkesi (ANA YERLEŞKE), Ayşekadın Yerleşkesi, Eğitim Fakültesi-İsmail Hakkı Tonguç Yerleşkesi, Mühendislik Fakültesi-Prof.Dr. Ahmet T. Karadeniz Yerleşkesi, Mimarlık Fakültesi-Makedonya Yerleşkesi, Teknik Bilimler MYO-Sarayiçi Yerleşkesi ve eski rektörlüğün bulunduğu Güzel Sanatlar Fakültesi-Karaağaç Yerleşkesi). Öğrenciler ve aileleri için özellikle İstanbul’a yakın olması, asayiş sorunun olmaması ve genel olarak rahat edebilecekleri bir şehir olması önemli tercih sebepleri arasındadır. Özellikle okulların açıldığı dönemlerde kiralık ev bulmak önemli bir sorun olabilse de yeterli kapasitede devlet yurdu ve pek çok özel yurt mevcuttur.

Edirne karasal bir iklime sahiptir. Balkanlardan gelen soğuk hava akımları ile kışları oldukça soğuk, yazları ise oldukça sıcaktır ancak İstanbul gibi şehirlerin aksine nem miktarı düşük olduğu için güneşin altında kalmadıkça aşırı rahatsız edici değildir.

Edirne’de havaalanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı Tekirdağ Çorlu’da olup, Edirne’ye 125 km uzaklıktadır. İstanbul’dan gündüz saat başı şehirlerarası otobüsler ile Edirne’ye gelmek mümkündür. Otobüs yolculuğu, gişelere kadar normal bir İstanbul trafiği varsa TEM otoyolu üzerinden toplam 2,5 saat sürmektedir. Otomobil ile İstanbul’dan Edirne’ye gelmek için ise iki alternatif vardır:

1. Alternatif: Altunizade-Boğaziçi köprüsü-Zincirlikuyu Metrobüs hattı E5 yolu üzerinden-Silivri-Çorlu-Lüleburgaz-Babaeski-Havsa-Edirne E5 yolu istikametidir. Ücretsiz olan bu yol, şehir içi geçişleri ile daha fazla görülecek yere sahip olmakla birlikte, mavi renkli Edirne tabelalarını takip ederek yaklaşık 4 saat sürmektedir.

2. Alternatif: Kavacık-Fatih Sultan Mehmet Köprüsü-Seyrantepe TEM yolu üzerinden-Hadımköy gişeleri ve TEM otoyolu istikametidir. Gişelerden sonra ücretli olan bu yol yeşil renkli Edirne tabelaları takip edilerek yaklaşık 2,5 saat sürmektedir (Hadımköy-Edirne arası ücretli TEM otoyolunun 2017 yılında otomobiller için OGS geçiş ücreti 12,25 TL'dir. Mahmutbey-Edirne gişeler arası 212 km olup, gişeler arası giriş çıkış süresine göre hız tahdit uygulaması yapılmaktadır. Bu nedenle otomobillerin bu yolu 1 saat 45 dakikadan önce bitirmemesi önerilir). Bu yol üç parça olarak düşünülürse; ilk 70 km Tekirdağ ayrımına kadar iki şeritli, ikinci 70 km Lüleburgaz-Hamitabat ikiz termik santraline kadar üç şeritli ve son 70 km ise Edirne’ye doğru yine üç şeritli ve trafiği oldukça tenha bir yoldan ibarettir. Ülkemizi Avrupa’ya bağlayan bu transit yol, ülkemizin en bakımlı ve güvenli otoyollarından biridir. Yol boyunca bir kaç mola yeri bulunmaktadır. 

Aşağıda Edirne’den bazı fotoğrafları görebilirsiniz. Bununla beraber en doğru izlenimler kendi gözünüzden yansıyanlar olacaktır. Beğenmediğiniz bazı yönleri olabileceği gibi Edirne, gördükten veya yaşadıktan sonra ayrıldığınızda mutlaka özleyeceğiniz bir şehir olarak kalacaktır (Abdullah AKGÜN).
Bu içerik 27.04.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 9260 kez okundu.